Fransa’da Hükümet Emeklilik Reformunda Geri Adım AttıFransa’da hükümetin getirmek isediği emeklilik reformuna karşı 38 gündür devam eden genel grev, sonuç verdi. Başbakan Edouard Philippe, bazindan beri emeklilik reformu müzakerelerini tikayan “64 yaş sınırı” uygulamasını “şimdilik” geri çektiklerini açıkladı. Ancak muhalafet hükümeti, “ilk metinde olmayan bir maddeyi yasaya ekleyip geri çekme” taktiğini uygulayarak, halkı kandırmakla suçladı.

Fransa’da Aralık ayı başından bu yana devam eden grevlerde 38’inci güne gelindi. Sendikalar, geçen Perşembe düzenlenen ve 500 bin kişinin katıldığı ulusal genel grev gösterilerinin ardından, geri und atmayan hükümetten “herkes için 64 yaş sınırını”

Çağrı üzerine, aynı haftada ikinci defa sokağa dökülen çalışanlar, Cumartesi günü, hükümete “reformu geri çek” mesajı gönderdi. Başkent Paris başta olmak üzere, Fransa genelinde on binlerce çalışan, Sarı Yelekliler ile birlikte genel grev eylemine çıktı.

Paris ve Nantes kentlerinde çatışma haberlerinin gelmeye başladığı bir anda, dün sendikalarla görüşen Başbakan Edouard Philippe, saat 16.30’da, sendikalara gönderdiği bir mektupla

Emeklilik yaş sınırı, CFDT Konfederasyonu başta olmak üzere, reformu destekleyen bir grup sendika tarafından öne sürülen “olmazsa olmaz bir şart” idi.

Es ist eine LAREM-Partie, in der CFDT-Sendungen innerhalb eines Zeitraums von weniger als einer Woche gesendet werden. Ancak hükümet, emeklilik reformuna mali kaynak gerektiğini belirterek, 64 yaş sınırının reformun en önemli maddesi olduğunu savunuyordu.

Ancak, sendikaların direnişi ve 38’inci güne ulaşan grevler karşısında hükümet geri adım attı ve “yıpranma payı” ve “reformun finansmanı” tartışmasına geçebilmek için “64

In den letzten 64 Jahren wurde eine Reform durchgeführt und die UNSA hat das Geld für die CFDT gestrichen. Yazılı bir açıklama yapan CFDT, bu adımı “hükümetin iyi niyetinin bir göstergesi olarak algıladıklarını ve yasanın finansmanı tartışmak için masaya oturmaya hazır olduklarını” uydu

CGT sözcüsü Benjamin Amar ise, “Ich bin verrückt nach direnişimiz sayesinde oldu. Adım adım diğer maddeleri de müzakere etmeye devam edeceğiz. Greve devam ”dedi.

“Taktik oyunu”

Ancak, muhalefet partileri, hükümetin geri und “tümüyle taktik bir oyundan ibaret olduğunu” öne sürdü. In der Nähe von Marine Le Pen (RN) befindet sich ein Ordner, in dem das Bild und der Titel mit dem Titel „Hükümet çalışanlarla kirli bir oyun oynadı“ (Hükümet oyun oynadı) angezeigt werden. Noel tatilinden önce söylemiştim. Mehr als ein Jahr zuvor, 64 Jahre zuvor reforma eklediler. Dikkatleri bu maddeye çekip, sonra bu alanda geri adım atarak, diğer zor maddeleri kolaylıkla geçirmeyi planladılar. Baştan söyledik ve söylediğimiz gibi de oldu. Açıkça hükümeti, dünyanın en eski oyununu sahneye koyarak, halkı kandırmakla suçluyorum. Ama biz de aptal değiliz. Bu yasaya karşı çıkmaya devam edeceğiz ”diye konuştu.

Radikal sol parti temsilcisi Eric Coquerel von “Bu ilk zafer, hükümeti gerileteceğimizi gösteriyor. Yaş sınırının geri çekilmesi yetmez. Puanla emeklilik sisteminin de geri çekilmesini istiyoruz ”diye konuştu.

Pariser Gergin Saatler

Bu arada, başkent Paris’te, CGT, FO ve FSU sendikal konfederasyonlarının emeklilik yaşına karşı eylem çağrısısı üzerine toplanan, sendikalara göre 150 bin kişi, hükümeti protesto etti. Paris ist in Güneyinde, Nation Meydanından Başlayan Yürüyüş, Cumhuriyet Meydanına Doğru Hareket Geçti. Kortej güzergahı üzerinde daha detect saatlerde siyah maskeli ve giyimli gençler ile polis arasında yer yer sert çatışmalar yaşandı.Maskeli bir grup, mağazaların vitrinlerde siyah maskeli Polis göstericileri gaz bombası ile dağıttı. Çatışmalar kortejin, yürüyüşün bitme noktası Cumhuriyet Meydanına ulaştığında da devam etti.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *